Turecké koberce, také často nazývané anatolské (podle oblasti kde byly vyráběny) jsou vážené po celém světě, a to především kvůli tomu že jsou ručně tkané a opravdu kvalitní. Většina koberců na které však na tureckých tržištích narazíme není dělána ručně, ale strojem. Rozpoznat jdou naštěstí velmi snadno – ručně dělané koberce mají na spodní straně speciální uzlíčkovou strukturu, díky které jednotlivá vlákna v kobercích drží, takže když za nějaké vlákno zatáhneme, koberec tím neponičíme. To ty strojově vyráběné vlákna uvolňují velmi snadno.
VÝROBA A MATERIÁLY
Koberce jsou vyráběny z vlny, hedvábí, či kombinace těchto dvou vláken. Jednotlivá vlákna jsou barvena přírodními barvivy, na které má každý výrobce svůj tajný recept. Z obarvených vláken pak ženy tkají, u tkaní však mohou strávit pouze maximálně 2 hodiny denně, aby si nezničily zrak (uzlíky jsou velmi malé a musí se na ně koukat s lupou, obzvlášť na hedvábných kobercích – nejjemnější má 625 uzlíků na centimetru čtverečním). To, že se vlákna z ručně tkaných tureckých koberců neuvolňují zapříčiňuje právě tzv. „gordický uzlík“.
Na kobercích jsou nejčastěji vyobrazované nějaké geometrické obrazce – v islámské kultuře bylo zakázáno vyobrazovat postavy či zvířata. Tyto ornamenty se liší nejvíc podle oblasti kde byl koberec vyroben a spolu s různými recepty na míchání barev způsobují že je každý jedinečný. Zajímavé také je, že na každém ručně dělaném koberci musí být minimálně jedna chyba, protože podle Islámu pouze Alláh je dokonalý a bylo by neuctivé stavit koberec na jeho úroveň.
Pokud vás zajímá víc přímo k výrobě koberců, můžete se podívat na tato videa:
HISTORIE TURECKÝCH KOBERCŮ
Jedny z prvních tureckých koberců jsou již z 13. stol. (nejstarší z města Konya, které bylo po dlouhou dobu centrem pro ruční vyrábění koberců). Největším rozvojem prošly turecké koberce mezi 16. a 17. stol., kdy začaly být porovnatelné s koberci perskými (také ručně dělanými). Ruční výroba koberců byla velmi ovlivněna také Řeky, kteří byli za svého času v tomto oboru údajně až velmocí.
HODNOTA KOBERCŮ
V Turecku se bohatství neměří na peníze, ale na koberce. Čím má koberec větší koncentraci uzlíků na centimetr čtvereční, tím větší má hodnotu. Levnější ručně tkané koberce o velikosti cca 300×300 cm stojí mezi 60 000 – 200 000 Kč, zatímco imitace z továren podobné velikosti něco málo přes 2 000 Kč. Cena koberců se však také mění podle smlouvání, pokud chcete nakoupit co nejlevněji, musíte projevovat nezájem a na tržiště byste měli jít pokud vůbec nemáte v plánu nakupovat. Pokud jdete na tržiště s tím že si nějaký koberec koupíte, prodavač to pozná a vydře z vás velké peníze.
PŘÍJEMNÝ A FÉROVÝ OBCHOD S KOBERCI:
zdroje
- Turkish carpets (Anatolian carpets) [online]. [cit. 2019-06-03]. Dostupné z: https://www.carpetencyclopedia.com/styles-origin/turkish-carpets
- Turecké tkané koberce aneb na čem létal Aladin? [online]. [cit. 2019-06-03]. Dostupné z: https://www.travelmag.cz/turecke-tkane-koberce-aneb-na-cem-letal-aladin/
- Anatolian rug [online]. [cit. 2019-06-03]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Anatolian_rug
- Jak se kupuje turecký koberec [online]. [cit. 2019-06-03]. Dostupné z: http://www.jarosovi.cz/jak-se-kupuje-turecky-koberec/